IDAHO SECRETARY OF STATE
Elections, Campaign Disclosure and Lobbyists

Ben Ysursa, Secretary of State


November 2, 2010 General Election Results
County Races - Fremont through Washington Counties

Vote
Plurality
Percentage
FREMONT COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Le Roy Miller
3,428
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Jordon Stoddard
3,425
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Abbie Mace
3,450
   
COUNTY TREASURER      
REP Patricia McCoy
3,509
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Kathy Thompson
3,488
   
COUNTY CORONER      
REP Bonnie Burlage
3,524
   
     
GEM COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Lan Smith
4,417
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Michele M Sherrer
4,465
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Shelly Gannon
4,544
   
COUNTY TREASURER      
REP Connie Goins
4,752
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Greg Himes
4,726
   
COUNTY CORONER      
REP John L Buck
4,799
   
     
GOODING COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Tom Faulkner
3,317
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Terrell Williams
3,369
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Denise Gill
3,379
   
COUNTY TREASURER      
REP Christina "Tine" Wines
3,482
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Patty Bauscher
3,506
   
COUNTY CORONER      
REP Gary Loder
3,497
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Casey Robinson      
Yes
2,556
2,119
85.4%
No
437
 
14.6%
     
IDAHO COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP James M. Rockwell
4,537
2,732
71.5%
IND Chuck Rogers
1,805
 
28.5%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Jim Chmelik
3,700
802
56.1%
DEM Jim Rehder
2,898
 
43.9%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Kathy M. Ackerman
5,873
   
COUNTY TREASURER      
IND Sharon A. Cox
5,794
   
COUNTY ASSESSOR      
REP James Zehner
5,845
   
COUNTY CORONER      
REP Steve Frei
5,920
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Jeff Payne      
Yes
4,832
3,398
77.1%
No
1,434
 
22.9%
     
JEFFERSON COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP R. Tad Hegsted
6,377
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Jerald D. Raymond
6,580
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Christine Boulter
6,381
6,323
99.1%
W/I Vicki L. Brya
58
 
0.9%
COUNTY TREASURER      
REP Kristine Lund
6,595
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Cody R. Taylor
6,636
   
COUNTY CORONER      
REP LaVar Summers
6,664
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Robert L. Crowley Jr.      
Yes
5,425
4,704
88.3%
No
721
 
11.7%
     
JEROME COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Charles M. Howell
4,057
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Roger M. Morley
4,069
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Michelle Emerson
4,204
   
COUNTY TREASURER      
REP Mary Childers
4,244
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Rick Haberman
4,218
   
COUNTY CORONER      
REP Gerald Brant
4,230
   
COLLEGE OF SOUTHERN IDAHO TRUSTEE POS 1      
Leroy Craig
2,342
1,371
56.3%
Catherine Holston
616
 
14.8%
Joshua Jackson
229
 
5.5%
Bob Keegan
971
 
23.4%
COLLEGE OF SOUTHERN IDAHO TRUSTEE POS 2      
Karl Kleinkopf
2,145
191
52.3%
Charles Lehrman
1,954
 
47.7%
JEROME COUNTY JAIL BOND      
Yes
2,667
847
59.4%
No
1,820
 
40.6%
     
KOOTENAI COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Jai Nelson
30,899
26,149
86.7%
W/I Elmer "Rick" Currie
4,750
 
13.3%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Dan Green
34,021
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
DEM Dan English
16,290
 
39.5%
REP Cliff Hayes
24,935
8,645
60.5%
COUNTY TREASURER      
REP Tom Malzahn
35,709
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Mike McDowell
35,609
   
COUNTY CORONER      
DEM Jody DeLuca Hissong
13,851
 
34.0%
REP Debbie Wilkey
26,918
13,067
66.0%
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Robert Caldwell      
Yes
28,094
21,649
81.3%
No
6,445
 
18.7%
Penny E. Friedlander      
Yes
27,998
21,021
80.1%
No
6,977
 
19.9%
James D. Stow      
Yes
27,862
21,293
80.9%
No
6,569
 
19.1%
Barry E. Watson      
Yes
28,145
21,256
80.3%
No
6,889
 
19.7%
Scott Wayman      
Yes
28,518
22,098
81.6%
No
6,420
 
18.4%
NORTH IDAHO COLLEGE TRUSTEE SEAT A      
Kenneth B. Howard 
16,221
1,010
51.6%
Ronald D Nilson
15,211
 
48.4%
NORTH IDAHO COLLEGE TRUSTEE SEAT B      
Robert G Ketchum
13,637
 
40.7%
Christie Wood
19,870
6,233
59.3%
     
LATAH COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Bill Goesling
5,710
 
47.5%
DEM Tom S. Stroschein
6,311
601
52.5%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
David McGraw
6,104
1,014
50.7%
Robin Ohlgren
5,090
 
42.3%
IND Gerald Warner
845
 
7.0%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Susan R. Petersen
9,350
   
COUNTY TREASURER      
REP Lois Reed
9,229
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Jerry Coleman
5,618
 
47.6%
DEM Patrick J. Vaughan
6,179
561
52.4%
COUNTY CORONER      
DEM Catherine Mabbutt
9,574
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
John C. Judge      
Yes
8,507
7,381
88.3%
No
1,126
 
11.7%
     
LEMHI COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
DEM Cindy Phelps
1,042
 
31.2%
REP Richard W. Snyder
2,293
1,251
68.8%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP John Jakovac
2,397
1,513
73.1%
IND Barbara E. Miller
884
 
26.9%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Terri J. Morton
3,019
   
COUNTY TREASURER      
REP Mary Ann Heiser
3,060
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Jenny Rosin
2,980
   
COUNTY CORONER      
REP WI John Bennett
683
 
23.7%
REP Mike Mitchell
2,198
1,515
76.3%
     
LEWIS COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Carroll A. Keith
1,139
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Don Davis
1,145
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
DEM Cathy Larson
1,023
   
COUNTY TREASURER      
DEM Pauline K. Malone
1,024
   
COUNTY ASSESSOR      
DEM Leslie Snyder
994
   
COUNTY CORONER      
DEM C. Robert Pratt
920
   
     
LINCOLN COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
DEM Marsha Hiatt
943
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Jerry Nance
1,031
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Suzanne McConnell
1,062
   
COUNTY TREASURER      
REP Cathy Gilbert
1,117
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Linda D. Jones
849
551
74.0%
W/I Brian Cheney
298
 
26.0%
COUNTY CORONER      
REP Keith E. Davis
1,126
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Mark A. Ingram      
Yes
1,124
999
90.0%
No
125
 
10.0%
     
MADISON COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
IND Stacy Scott
1,532
 
21.2%
REP Jon O. Weber
5,683
4,151
78.8%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Todd Smith
6,700
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
DEM W. D. "Bill" Moss
2,100
 
28.6%
REP Kim Hinckley-Muir
5,253
3,153
71.4%
COUNTY TREASURER      
REP Sherry Arnold
6,823
   
COUNTY ASSESSOR      
REP L. Brent Saurey
6,562
   
COUNTY CORONER      
REP Rick Davis
6,738
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Mark Rammell      
Yes
5,373
4,622
87.7%
No
751
 
12.3%
     
MINIDOKA COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Kent McClellan
4,276
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Sheryl Koyle
4,230
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
Patty Temple
4,333
   
COUNTY TREASURER      
Laura Twiss
4,394
   
COUNTY ASSESSOR      
Max Vaughn
4,335
   
COUNTY CORONER      
C.V. "Lucky" Bourn
4,165
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Larry R. Duff      
Yes
3,813
2,901
80.7%
No
912
 
19.3%
     
NEZ PERCE COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Douglas W. Havens
6,401
441
51.8%
DEM Ron Wittman
5,960
 
48.2%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
DEM Pete Gertonson
5,243
 
42.4%
REP Douglas A. Zenner
7,113
1,870
57.6%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
DEM Patty Weeks
10,128
   
COUNTY TREASURER      
DEM Barbara A. Fry
10,107
   
COUNTY ASSESSOR      
DEM Daniel J. Anderson
9,957
   
COUNTY CORONER      
DEM Gary L. Gilliam
9,906
   
PORT COMMISSIONER DISTRICT 1      
Daniel G. Johnson
5,465
394
51.9%
D. Richard Wyatt
5,071
 
48.1%
PORT COMMISSIONER DISTRICT 2      
Mary L. Hasenoehrl
6,729
3,019
64.5%
Jim McIver
3,710
 
35.5%
NEZ PERCE SOIL & WATER CONSERVATION       
DISTRICT SUPERVISORS (Vote for 4)      
Steven Becker
8,242
   
Tracy Hill
8,184
   
David S. Troy
8,067
   
Todd Wittman
8,654
   
     
ONEIDA COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Dale F. Tubbs
1,410
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
DEM Bob Christophersen
656
 
40.1%
REP Max C. Firth
979
323
59.9%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
DEM Shirlee Blaisdell
736
 
45.1%
REP Lon Colton
897
161
54.9%
COUNTY TREASURER      
REP Dianne B. Pett
1,495
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Dixie B. Hubbard
1,490
   
COUNTY CORONER      
REP E. Spence Horsley
1,501
   
     
OWYHEE COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Kelly R. Aberasturi
2,045
1,714
86.1%
DEM Jaymie Mercado
331
 
13.9%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Joe Merrick
2,429
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Charlotte Sherburn
2,514
   
COUNTY TREASURER      
REP Brenda Richards
2,586
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Brett Endicott
2,544
   
COUNTY CORONER      
REP Harvey Grimme
2,590
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Dan C. Grober      
Yes
2,316
1,909
85.1%
No
407
 
14.9%
     
PAYETTE COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Marc S. Shigeta
5,210
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Larry J. Church
5,179
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Betty J. Dressen
5,273
   
COUNTY TREASURER      
REP Donna D. Peterson
5,278
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Sharon L Worley
5,175
   
COUNTY CORONER      
REP Keith Schuller
5,297
   
COUNTY PROSECUTING ATTORNEY      
REP Anne-Marie Kelso
5,110
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
A. Lynne Krogh      
Yes
3,916
3,077
82.4%
No
839
 
17.6%
     
POWER COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
DEM Vicki Meadows
1,686
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Delane Anderson
1,983
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Sharee Sprague
1,056
 
48.0%
DEM Christine Steinlicht
1,144
88
52.0%
COUNTY TREASURER      
REP Deanna Curry
1,319
438
60.0%
DEM Donna L. Thornton
881
 
40.0%
COUNTY ASSESSOR      
DEM Douglas Glascock
1,910
   
COUNTY CORONER      
REP Mark Gunn Rose
2,029
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Paul S. Laggis      
Yes
1,500
927
72.4%
No
573
 
27.6%
POWER SOIL CONSERVATION DISTRICT      
BOARD OF SUPERVISORS (Vote for 2)      
James Hofmeister
1,484
   
Ivan L. Permann
1,690
   
     
SHOSHONE COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
DEM Vern Hanson
1,636
 
42.2%
REP Larry J. Yergler
2,243
607
57.8%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
DEM Jon Cantamessa
1,556
294
40.2%
REP Claudia J. Childress
1,053
 
27.2%
IND Leslee Stanley
1,262
 
32.6%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
DEM Peggy DeLange-White
3,135
   
COUNTY TREASURER      
DEM  Ellen R. Sauer
3,177
   
COUNTY ASSESSOR      
DEM Jerry White
3,201
   
COUNTY CORONER      
DEM Lonny M. Duce
3,231
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Daniel J. McGee      
Yes
3,000
2,283
80.7%
No
717
 
19.3%
     
TETON COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Anthony (Tony) Goe
1,649
 
48.6%
DEM Kathy Rinaldi
1,742
93
51.4%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Kelly C Park
1,721
68
51.0%
DEM Larry S. Young
1,653
 
49.0%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Richard A. (Rick) Beard
1,533
 
45.4%
DEM Mary Lou Hansen
1,841
308
54.6%
COUNTY TREASURER      
DEM Bonnie C. Hatch
2,999
   
COUNTY ASSESSOR      
DEM Bonnie Beard
2,410
1,571
74.2%
IND Kirk Olsen
839
 
25.8%
COUNTY CORONER      
REP Timothy V. Melcher
2,565
   
     
TWIN FALLS COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
IND Randy G. Carpenter
2,031
 
11.2%
DEM Gary Eller
5,105
 
28.1%
REP Leon Mills
11,042
5,937
60.7%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP L. George Urie
15,745
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Kristina Glascock
16,078
   
COUNTY TREASURER      
REP Debbie Kauffman
16,130
   
COUNTY ASSESSOR      
REP Gerald "Gerry" Bowden
16,128
   
COUNTY CORONER      
REP Dennis Chambers
16,019
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Thomas D. Kershaw Jr.      
Yes
14,424
12,155
86.4%
No
2,269
 
13.6%
     
VALLEY COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Gordon L. Cruickshank
2,230
679
59.0%
DEM Travis Hatfield
1,551
 
41.0%
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
DEM Frank Eld
1,827
 
48.2%
REP Ray Moore
1,967
140
51.8%
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Archie N. Banbury
2,818
   
COUNTY TREASURER      
REP Glenna K. Young
2,943
   
COUNTY ASSESSOR      
REP June Fullmer
3,028
   
COUNTY CORONER      
REP Marvin R. Heikkila
3,123
   
MAGISTRATE JUDGE RETENTION      
Henry R. (Hank) Boomer      
Yes
3,068
2,560
85.8%
No
508
 
14.2%
     
WASHINGTON COUNTY      
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 2      
REP Rick Michael
2,920
   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3      
REP Dave Springer
2,906
   
CLERK OF THE DISTRICT COURT      
REP Betty J. Thomas
3,021
   
COUNTY TREASURER      
REP Ann Frei
2,573
1,656
73.7%
DEM Wanda Goins
917
 
26.3%
COUNTY ASSESSOR      
REP Georgia L. Plischke
2,992
   
COUNTY CORONER      
REP Bowe C. von Brethorst
3,069
   

Previous Page

Idaho Secretary of State's Main Page State of Idaho Home Page
Comments, questions or suggestions can be emailed to: sosinfo@sos.idaho.gov